Zlecając pokrycie farbą konkretnych elementów, spodziewamy się, że usługa będzie wykonana dokładnie i bez żadnych defektów. Te jednak nieraz pojawiają się, gdy wykonuje się lakierowanie proszkowe stali nierdzewnej i metalu. Czasem powodem może być nieprawidłowe przechowywanie i transport samych farb lub malowanych elementów, błędy jeszcze na poziomie produkcji farb proszkowych, a w innym wypadku – i to zdarza się najczęściej – problemem są błędy lakiernicze.
Najczęstsze defekty
Przygotowaliśmy krótką listę najczęściej pojawiających się wad na pomalowanych powierzchniach wraz z krótkim wyjaśnieniem co może je powodować i jak sobie z tym radzić.
– Wtrącenia – tak nazywamy drobne grudki, które widoczne są na lakierze i ich powodem są drobne zanieczyszczenia. Zanim rozpoczniemy malowanie proszkowe metalu i stali nierdzewnej powinniśmy dokładnie oczyścić powierzchnię, ale także upewnić się, że zanieczyszczeniu nie uległ sam proszek. Czasem problem może spowodować zgrzany pył z pieca, innym razem zaś transport pomiędzy kolejnymi etapami aplikacji lakieru.
– Rybie oczy – są to wgłębienia w farbie, które sięgają aż do metalu. Aby upewnić się, że defekt ten nie będzie udziałem naszej aplikacji, powinniśmy przede wszystkim zadbać o dokładne oczyszczenie stali nierdzewnej z resztek wosku, oleju czy wody – malowanie metalu zbyt wilgotną farbą także przyniesie taki efekt.
– Skórka pomarańczy – chropowata powierzchnia na stali nierdzewnej, przypominająca ten owoc może być skutkiem nieodpowiednio dopasowanej grubości powłoki lub ustawień pistoletu. W tym przypadku wadliwa farba też może odegrać swoją rolę.
– Igiełkowanie – czyli powstawanie nierówności przypominające drobne nakłucia. Mogą być skutkiem wilgotnego proszku i zbyt grubej powłoki, ale także nieodgazowania substancji lotnych już na etapie utwardzania farby.
– Matowienie – pojawia się przy zmieszaniu farb o różnym składzie bądź gromadzenia się gazów w piecu.
– Efekt ramki – jest charakterystyczną oznaką, że osoba nakładająca lakier nie dostosowała odległości pistoletu od elementu lub wybrała zbyt dużą chmurę rozpylania.
– Żółknięcie – malowanie stali nierdzewnej i innych metali na kolor biały może się tak skończyć się, gdy wypiekanie będzie trwało zbyt długo lub ustawiona zostanie zbyt wysoka temperatura.