Na czym polega gięcie blach

Obróbki blacharskie wykorzystuje się w wielu różnych branżach przemysłu. Dzięki nowoczesnym technologiom oraz maszynom obecnie procesy te są znacznie łatwiejsze i pozwalają na uzyskanie konkretnego kształtu oraz wymiaru obrabianego przedmiotu. Jedną z metod obróbek blacharskich jest gięcie blachy. Na czym dokładnie polega usługa zaginania tego wyrobu metalowego? W poniższym artykule odpowiadamy na to pytanie.

Jak wygląda proces gięcia blachy?

Zaginanie blachy na wymiar pozwala uzyskać trwałą zmianę kształtu obrabianego przedmiotu. Odkształcenie powstaje po przekroczeniu granicy sprężystości, sprawiając, że metal nie jest już w stanie powrócić do początkowego stanu. Usługa ta odbywa się w trzech etapach: gięcie sprężyste, plastyczne oraz dotłaczanie. Bardzo ważne jest to, by w trakcie drugiej i trzeciej fazy zwiększyć siłę nacisku, która spowoduje trwałe odkształcenie w obrabianym materiale. Proces umożliwia stworzenie różnorodnych kształtów o określonych kątach. Mogą one przybierać nawet bardzo złożone formy, jak np. fale czy zaokrąglenia.

Usługa gięcia blach obrabiarką CNC

Gięcie blachy na wymiar najlepiej wykonuje się za pomocą prasy krawędziowej, którą steruje się komputerowo, co pozwala uzyskać powtarzalną jakość obrabianego przedmiotu w precyzyjny sposób. Obrabiarka CNC gwarantuje, że uzyskane elementy nie będą wymagać dalszych obróbek. Ponadto usługa zaginania prasą sterowaną komputerowo pozwala zaoszczędzić, ponieważ nie prowadzi do strat materiału i umożliwia wykorzystanie gotowych części do innych prac montażowych.