Usługi spawalnicze – obróbka metali

Szukając firmy, która zajmuje się obróbką materiałów, powinniście decydować się nie tylko na najatrakcyjniejsze ceny, ale także na szereg innych elementów, takich jak odpowiedni sprzęt, kwalifikacje i ewentualne uprawnienia. Umiejętności pracowników mogą się różnić od oczekiwanej techniki spawania metalu, dlatego powinniśmy się także zorientować, czy zakład wykonuje usługi metodą, która jest dla nas pożądana. Zazwyczaj najpopularniejsze metody spawania sprawdzą się w większości zamówień, jednak poszczególne branże mogą mieć inne wymagania, na przykład, gdy praca ma odbywać się na zewnątrz. 

Najpopularniejsze metody spawania metalu 

Do najpowszechniejszych należą techniki MIG/MAG oraz TIG, które powinien mieć opanowane każdy specjalista. Różnią się między sobą między innymi wydajnością oraz jakością wykonanej usługi. Wybierając zakład, jak i technikę spawania, powinniśmy zdecydować się, na jakim aspekcie nam najbardziej zależy. 

Metoda MIG/MAG (ang. Metal Inert Gas / Metal Active Gas) wykonywana jest przy pomocy elektrody topliwej w osłonie gazów obojętnych, takich jak argon lub hel bądź gazów aktywnych – dwutlenku węgla lub jego mieszaniną z argonem.  Technika stosowana jest między innymi do spajania stalowych konstrukcji i charakteryzuje się dużą wydajnością. 

Metoda TIG (ang. tungsten inert gas) pozwala na spawanie metalu przy użyciu nietopliwej elektrody wolframowej w osłonie gazów obojętnych (argon, hel lub ich mieszaniny). Ta technika jest mniej wydajna, za to gwarantuje najlepszą jakość połączeń i dobrze sprawdza się m.in. przy takich metalach jak aluminium. 

Na co zwrócić uwagę wybierając usługi spawalnicze? 

Oprócz wyboru metody, o czym wspomnieliśmy wcześniej, bardzo ważne są między innymi: 

– umiejętności osoby wykonującej dla nas usługę – warto przed nawiązaniem współpracy sprawdzić opinie o danym zakładzie oraz zorientować się, czy dostępne są zdjęcia wcześniejszych realizacji danej firmy; 

– sprzęt na jakim pracuje firma – nowoczesne urządzenia wysokiej jakości przekładają się zarówno na jakość, jak i czas realizacji usługi. Ponadto nowoczesny sprzęt może wiązać się z niższymi kosztami w przypadku bardzo dużych zamówień w związku z seryjnością jego pracy.