Metody spawania TIG oraz MIG/MAG

Obie te techniki znajdują bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle, gdyż gwarantują satysfakcjonującą jakość połączeń, a do tego pozwalają wykonywać pracę w różnorodnych pozycjach. Jeżeli poszukujesz podstawowych informacji na temat spawania metodą TIG i MIG/MAG, nasz artykuł na pewno okaże się pomocny. Przeczytanie go nie zajmie Ci wcale wiele czasu, a dowiesz się z niego, na czym właściwie polegają te nowoczesne technologie stanowiące ważny obszar działalności naszej firmy.

 

Spawanie TIG – uniwersalna metoda gwarantująca jakość spoiny na najwyższym poziomie

Technika polega na zastosowaniu nietopliwej elektrodzie wolframowej w osłonie obojętnych gazów, przede wszystkim argonu i helu. W sektorze przemysłowym ceniona jest nie tylko za wszechstronność (nadaje się do łączenia całego szeregu materiałów, w tym aluminium i jego stopów, stali dowolnego gatunku oraz szerokiego spektrum metali nieżelaznych), ale również za czystość spoin i możliwość niezwykle precyzyjnego wykonania połączeń. Metoda TIG przeznaczona jest dla detali o zróżnicowanej grubości – od blach nieprzekraczających 1 mm, aż po arkusze mające około 10 mm grubości.

 

Metoda MIG/MAG – spawanie z zachowaniem optymalnej wydajności

W przypadku tej techniki wykorzystuje się elektrodę topliwą. W zależności od zastosowania, używany jest obojętny gaz osłonowy (MIG) lub aktywny (MAG). Spawanie tymi metodami to gwarancja bardzo dobrej stabilności pracy i powtarzalnych spoin. Ogromnym atutem jest jednak przede wszystkim wydajność – zwłaszcza, jeżeli postawimy na w pełni zautomatyzowane linie technologiczne – dlatego technika MIG/MAG idealnie sprawdza się w zakładach specjalizujących się w produkcji wielkoseryjnej. Doskonale nadaje się do łączenia elementów o bardzo dużych gabarytach, a spektrum jej zastosowania jest tylko niewiele węższe od TIG – najczęściej spaja się stal, ale można zastosować też aluminium bądź różnego rodzaju stopy stali nierdzewnych.

Zarówno spawanie MIG/MAG, jak i TIG na najwyższej klasy sprzęcie to specjalność firmy BLM Laser-Tech z siedzibą w Wadowicach. Zapoznaj się z całą naszą ofertą profesjonalnej obróbki metali, zajmujemy się również m.in. malowaniem proszkowym detali, a także cięciem laserowym, gięciem i łączeniem blach!