Jak wygląda proces pemowania?

To obecnie jedna z najbardziej efektywnych technik łączenia elementów wykonanych ze stali nierdzewnej, aluminium oraz stali węglowej charakteryzujących się bardzo niewielką grubością. Choć pemowanie wiąże się z całym szeregiem korzyści dla zakładów produkcyjnych z szerokiego spektrum branż (przemysł motoryzacyjny, elektroniczny, maszynowy, związany z budową precyzyjnych urządzeń medycznych itp.) proces ten w dalszym ciągu cieszy się z dość niewielką popularnością w naszym kraju, która jednak na szczęście szybko rośnie. Dzisiaj przyjrzymy się mu bliżej i opowiemy nieco o jego rozlicznych zaletach. Jeżeli zastanawiasz się, czy warto wykorzystać tę usługę do zwiększenia mocy produkcyjnych swojego zakładu, ten artykuł rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości!


Charakterystyka procesu pemowania

Usługa znana jest również pod nazwą insertowanie. Nowoczesny proces technologiczny można w prostych słowach opisać jako łączenie blach z wykorzystaniem nakrętek wciskanych na zimno. Jego przebieg nie jest specjalnie skomplikowany: najpierw tego rodzaju łączniki umieszczane są w uprzednio przygotowanych otworach w elemencie obrabianym, a później wciskane do nich przy zastosowaniu bardzo dużej siły nacisku – nawet na poziomie 53 kN.

Warto przy tym podkreślić, że pemowanie możliwe jest w przypadku bardzo zróżnicowanych elementów złącznych. Oprócz wspomnianych już nakrętek wciskanych, należą do nich w szczególności przelotowe i nieprzelotowe tulejki gwintowane, łączniki pierścieniowe, zespół śruby niegubionej czy kołki gwintowane bądź bez gwintu.


Pemowanie – korzyści dla przemysłu

Profesjonalnie wykonane insertowanie łączników wciskanych pozwala zaoszczędzić czas i nakłady finansowe przy produkcji różnego rodzaju komponentów. Stworzone połączenia wykazują bardzo dużą trwałość i odporność na działanie wysokich obciążeń. Po drugiej stronie obrabianego elementu (np. blachy lakierowanej proszkowo) nie powstają jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne.

Jeżeli poszukujesz doświadczonych specjalistów od pemowania, firma BLM Laser-Tech z siedzibą w Wadowicach chętnie zapewni Ci fachowe doradztwo i zrealizuje nawet najbardziej skomplikowany projekt. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług!