Gięcie blach – co warto wiedzieć?

Zastanawiasz się, jakie maszyny wykorzystuje się z reguły do wykonania tego procesu? Chcesz dowiedzieć się na czym dokładnie polega gięcie blach i w jakich branżach stosuje się obrobione w ten sposób elementy? Chętnie zaspokoimy Twoją ciekawość – przeczytaj po prostu nasz artykuł, a dowiesz się mnóstwa przydatnych informacji na temat tej technologii wykorzystywanej na szeroką skalę w przemyśle!

Gięcie blachy – na czym to właściwie polega?

Proces nie jest szczególnie skomplikowany, więc łatwo zrozumieć jego istotę. Metalowy przedmiot obrabiany pod wpływem sił zewnętrznych zmienia po prostu swój kształt, a inne jego właściwości – do których zaliczyć można choćby wytrzymałość na rozciąganie – utrzymane zostają w stanie pierwotnym. Po przekroczeniu określonej granicy sprężystości dla danego materiału, otrzymujemy trwale wygiętą blachę, która pomimo braku zmiany w zakresie spójności materiałowej, nie powróci już samoistnie do krzywizny początkowej.

Jakie maszyny pozwalają wykonać tego rodzaju obróbkę z optymalną precyzją?

Jeżeli zależy nam na zachowaniu zakresu tolerancji kątowych i liniowych, gięcie blachy zaleca się przeprowadzać z wykorzystaniem nowoczesnych, sterowanych numerycznie (CNC) pras krawędziowych. Tego typu urządzenia gwarantują szerokie możliwości w zakresie regulacji nacisku oraz pozwalają uzyskać powtarzalną jakość obrabianych elementów. Prasa krawędziowa CNC umożliwia ponadto wykonanie detali o bardzo różnorodnych, nierzadko skomplikowanych kształtach. Zastosowanie maszyny zapewnia nie tylko zwiększenie wydajności, ale ogranicza też do minimum ryzyko strat materiałowych ze względu na doskonały poziom precyzji obróbki.

W jakich branżach stosuje się detale wytworzone w procesie gięcia blach?

Elementy wykonane z użyciem prasy krawędziowej CNC znajdują zastosowanie np. w branży budowlanej jako kształtowniki, rynny czy pokrycia dachowe. Bardzo często proces wykorzystuje się również do produkcji karoserii samochodowej, drzwi i okien, obudów sprzętu AGD oraz RTV, a także jako materiał na różnego rodzaju budynki, takie jak choćby garaże.