Cięcie Blach Laserem

ByStronic-laser
ByStronic-laser

Co warto wiedzieć o cięciu laserem

Obróbka metalu to złożony proces. Szkoły techniczne prowadzą laboratoria, podczas których omawia się etapy obróbki, wykorzystywane narzędzia i technologię. Dzięki rozwojowi technologicznemu możliwe stało się uzyskanie wysokiej wydajności i precyzji prac.

Jednym z elementów obróbki termicznej metalu jest cięcie. Sam proces cięcia termicznego może być wykonywany metodą gazową, plazmową lub laserową. W poniższym artykule skupimy się na tej ostatniej.

Podstawy cięcia laserem

Cięcie laserem blach wykonywane jest za pomocą specjalistycznej maszyny. Jest ona w stanie wygenerować promień lasera o bardzo wysokiej temperaturze, który otoczony jest gazem technicznym o dużej czystości.

 

Sam proces cięcia jest relatywnie prosty technicznie. Promień lasera powoduje miejscowe podniesienie temperatury stali do osiągnięcia jej stanu ciekłego. Wytworzony gaz techniczny jest odpowiedzialny za wydmuchanie stopionego materiału. W ten sposób w ciętym materiale powstaje szczelina.

 

W porównaniu do cięcia plazmowego czy gazowego obróbka laserowa blach powoduje powstanie szczeliny o szerokości zaledwie dziesiątej części milimetra. Dzięki temu ten proces jest zdecydowanie precyzyjniejszy niż jego odpowiednik.

 

Przy zastosowaniu odpowiedniej temperatury lasera i konfiguracji gazów możliwe jest uzyskanie obróbki poprzez cięcie lub jedynie znakowanie powierzchni blachy. Laser bardzo powszechnie stosowany jest również do spawania. Wykorzystywane jest to najczęściej w przemyśle automotive, gdzie niezbędna jest duża precyzja podczas spawania i jednocześnie mała emisja ciepła bezpośrednio do spawanego materiału.

Zalety obróbki laserowej blach

Laser jest najdroższym i jednocześnie najnowocześniejszym urządzeniem służącym do obróbki termicznej blach. Cięcie laserem gwarantuje precyzję i wysoką jakość krawędzi, czyli niewielki kąt jej pochylenia.

 

Specyfikacja cięcia termicznego określana jest przez normę PN-EN ISO 9013. W przypadku lasera jest to klasa tolerancji 1, która precyzyjnie określa odchyłki od wymiarów nominalnych oraz pochylenie krawędzi cięcia.

 

Laser, dzięki zminimalizowaniu emisji ciepła do materiału, daje zdecydowanie większe możliwości obróbcze w porównaniu do plazmy lub gazu. Ograniczeniem jest tu grubość blach. Ten problem rekompensowany jest jednak przez wysoką jakość obróbki i możliwości związane z cięciem stali nierdzewnych i jakościowych.

 

Kolejna istotna zaleta cięcia laserem to jego szybkość. Szczególnie dużą różnicę odczuwa się w przypadku blach cienkich oraz stali nierdzewnej. Obróbka tych materiałów potrafi być nawet kilkanaście razy krótsza przy użyciu lasera niż w przypadku cięcia plazmowego. Wynika to nie tylko z wyjątkowo dużej, skupionej mocy wiązki laserowej, ale również z samej konstrukcji urządzenia. Jest ono stabilne, oparte na sztywnym łożu i prowadnicach liniowych, po których porusza się belka wraz z głowicą tnącą.

Laser jako urządzenie do obróbki wstępnej i produkcji gotowych detali

Cięcie laserowe blach i ogólnie cięcie termiczne mogą służyć do wykonania gotowych elementów, jak również umożliwić wstępne przygotowanie detalu pod obróbkę. Istotny jest fakt, że po usunięciu delikatnej zgorzeliny i wykonaniu technologicznych faz, detale po cięciu laserowym są w pełni zdatne do spawania.

 

Niewielki wpływ ciepła na materiał jest korzystny również ze względu na ewentualną obróbkę skrawaniem detalu ciętego laserowo. Powierzchnia nie jest tak utwardzona, jak w przypadku zastosowania plazmy czy gazu, przez co obróbka jest szybsza, precyzyjniejsza i nie powoduje nadmiernego zużycia narzędzi.

Precyzyjne, tanie i szybkie cięcie laserem

Cięcie laserem blach dzięki wysokiej dokładności oraz szybkości zrewolucjonizowało dziedzinę obróbki termicznej. Jeżeli poszukujesz jakości za rozsądną cenę i ważne dla Ciebie są szybkie terminy realizacji zlecenia, to koniecznie wybierz laser do cięcia metalu.

Wydajne i sprawne lasery, profesjonalna kadra i szybkie terminy realizacji – to wszystko możemy zaoferować Ci w BLM LASER-TECH. Skontaktuj się z nami i zapytaj o wycenę!